Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Bel Fıtığı Tedavisi Konya Manuel Terapi

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bel Fıtığı Tedavisi Konya Manuel Terapi

Hastalar genelde bel fıtığını çok tutulum ve ağrı gösterdikten sonra tedavi arayışına girmektedirler. Fakat Bel fıtığı omurga kemiklerimiz arasında bir süspansiyon görevi gören kıkırdak yastıkçığın etrafındaki lifleri yırtarak dışarı taşması sonucu oluşur. Buda müdahale edimeden düzelmesi mümkün bir rahatsızlık değildir.

bel fıtığı tedavisi konya
Bel Fıtığında Ne Tür Şikayetler Olur?
Fıtıklaşan bu kıkırdak yapı omurgadan çıkan sinirleri sıkıştırarak, kalçalara ve bacağa doğru yayılan ağrı, uyuşma, çekme hissi, güçsüzlük gibi yakınmalara neden olur. Hastaların büyük bir kısmında bel ağrısından çok bacak ağrısı ön plandadır.

Bel Fıtığı Belirtileri
Hastaların büyük bir kısmında bel ağrısından çok bacak ağrısı ön plandadır.
Bel ağrısı bazen uykudan uyandırır.
Ağrının tipik özelliği öksürmekle , ıkınmakla, gülmekle artmasıdır. Genelde atak şeklinde tutulmalar ve günlük işlerinizi yapamaz hale getirmesi en sık görülen belirtilerdendir.

Yaşam boyu prevalansı %60-90 arasında seyreder. 45 yaş altı popülasyonda aktivite kısıtlanması yada iş günü kaybına yol açan en önemli nedenidir. Yatarak tedavi edilen hastalıklar arasında 5 cerrahi uygulanan hastalıklar arasında 3. sıradadır. %95 olguda mekanik nedenler ön plandadır. Etyolojik faktörler çok çeşitlidir ve sınıflamada bir standart yoktur.

Bel ağrısı nedenleri
Superfisyal somatik ağrı
Derin somatik ağrı
Radiküler ağrı
Viseral yansıyan ağrı
Nörojenik ağrı
Psikojenik ağrı

Superfisyal somatik ağrı
Cilt ve subkutan dokulardaki nosiseptif lifler ağrı kaynağı,
Yüzeyel dokuların travmatik lezyonları (lazerasyon, yanık, kompresyon vb), ülserler, enfeksiyonlar (selülit)
Kutanöz A lifler ile iletilir.Keskin yada yanıcı tarzdadır.İyi lokalize edilebilir.

Derin somatik ağrı (Spondilojenik ağrı)
Sinuvertebral sinir ve myelinsiz posterior primer dal tarafından inerve olan yapılar ağrının kaynağı Keskin, künt yada baskı tarzında olabilir, Diffüz bir ağrıdır, iyi lokalize edilemez, bir çok segmenti etkileyebilir. Hareketle artar, istirahatle geriler. Koruyucu kas spazmı ve anormal postur eşlik edebilir.

Radiküler ağrı
Spinal sinirler ve kökleri ağrının kaynağıdır.Spinal stenoz yada disk herniasyonu sonucudur.Etkilenen sinir kökünün afferent dağılımında segmental yayılan vurucu tarzda bir ağrıdır.Kökdeki etkilenime göre şiddeti değişkendir.Genellikle akut başlangıçlıdır.Oturmak ve ayakta durmakla artar, yatak istirahati ile geriler.Nörolojik defisitler eşlik edebilir.

Mekanik bozukluklar
Normal anatomik yapıların aşırı kullanımı, zorlanması, yaralanması veya deformitesine bağlı ortaya çıkan ağrılardır.
Postur bozuklukları:Travmatik, Lomber sprain, kırıklar, çıkıklar, Konjenital mekanik problemler, Transisyonel vertebra, Spina bifida vb.

Uygulanabilecek Fizik tedavi Yöntemlerinden bir kaçı:
DÜZENLİ EGZERSİZ PLANLARI
MANUEL TERAPİ
SICAK-SOGUK UYGULAMALAR
TENS
MASAJ
KAPLICA
TRAKSİYON
KORSELER UYGULANABİLİR

BELİNİZE NASIL ÖZEN GÖSTEREBİLİRSİNİZ?
ÇALIŞIRKEN: Bel kaslarını zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.
BİRŞEY KALDIRIRKEN:Kaldırmayı uygun şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakııı tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.
OTURURKEN:Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.


6