Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri

Boyun düzleşmesi, genellikle bilgisayar başında, masa başında oturan ya da buna benzer iş kollarında meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Oturuş biçimi bozukluğu ve kasların dengesiz olması nedeni ile oluşur ve ilerler, boyun düzleşmesi ağrıyla beraber omuz ve dirseklere yayılan yorgunluk hissi veren bir belirti ile ortaya çıkar ve ilerleyen zamanlarda ağrı giderek artar, rahatsız edecek boyuta ulaşır

Boyun düzleşmesi

Duruş Bozukluğu Nedir ve Ne Gibi Sonuçlar Doğrur?
Omurganın düzgün durmaması ve yığılma dediğimiz bir postür halini almasıdır. Duruş bozukluğu boyun düzleşmesinde en çok görülen nedenlerden biridir, normalde başın öne eğik olması gerekirken, normalden biraz daha öne doğru eğik duruş şeklinden dolayı boyun düzleşmesi oluşabilir, zaten dışarıdan bakarak normal bir şekilde de farkedilebilir bir durumdur.

Boyun düzleşmesinin en net belirtileri arasında kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yer almaktadır… Boyuna alınan darbeler de bu hastalığın başlangıcı için uygun ortamı sağlamaktadır. Kronik ağrılar nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz MR sayesinde sizlere sonucu net bir şekilde bildirecektir.

Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi çekilecek MR'da boynun düz bir hal aldığı görülüyorsa, hastalık başlamıştır. Hastalığın nedenlerinden bahsedecek olursak; Uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak, yüksek ve sert yastıklar kullanmak, koltuk ve kanepe gibi rahatsız yerlerde başın uygun pozisyon almadan yaslanması gibi birçok etken hastalığın başlaması için uygun ortamı oluşturmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?
Boyun düzleşmesi sorununa günlük hayatta farkında olmadan yapmış olduğumuz birçok hareket neden olmaktadır.
Uzun süre boynunuzu eğmenize sebep olacak işlerle uğraşmak. Örneğin; uzun süre boyunca bilgisayar ile oynamak, iğne işleri ile uğraşmak yada müzikal aletleri çalmak bunlara örnek verilebilir.
Geçirmiş olduğunuz herhangi bir kazadan sonra yaşamış olduğunuz travmatik durumlar. Bunlara, spor kazalarını, trafik kazalarını ve baş aşağı herhangi bir yerden düşmek gibi eylemleri örnek gösterebiliriz.
Doğuştan, kalıtsal durumlar. Bazı durumlarda, doğuştan sinirleriniz sürekli gergin olmaktadır bu da boyun düzleşmesine neden olabilmektedir.
Aşırı kilo problemleri. Obezite sorunu olan bireylerde, vücudun duruş şekli değiştiği için, boyun düzleşmesi sorunu da olabilmektedir.
Boynun zorlanması. Olası bir durumda, boynunuzu yanlış bir harekete maruz bırakmanız, boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyundaki düzleşme fazla ilerlemediyse, kas gevşetici ilaçlar, gürültüsüz ve loş ışıklı ortamda dinlenme, sıcak uygulama ile tedavi edilebilir. İlerleyen durumlarda, ağrının kollara kadar inmesi halinde fizik tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bu tedaviler aletli ya da elle uygulanan fizik tedavi yöntemleridir. Aletli olarak yapılan tedaviler 10-20 seans, elle yapılan tedaviler ise 5-10 seans sürmekte ve oldukça fazla başarı sağlanmaktadır. Rahatsızlığın tedavisinde hastaların bu konuda eğitilmesi, manuel uygulanan özel tedavi teknikleri, yüzeysel ve derin sıcak uygulamalar, akupunktur, manyetik alan tedavisi, traksiyon, elektro terapi, gevşeme egzersizleri ve medikal masaj uygulamalarıyla birlikte fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Bu tedaviler sırasında uygulanan boyun egzersizleri sayesinde boyun kasları güçlendirilir. Hastaya gerektiğinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar verilebilir. Hastaların şikayeti fizik tedavi ile düzeldiğinde, ergonomi eğitimi yapılarak günlük yaşamı düzenlenir ve kendisine ağrıyı azaltacak durumlar öğretilir. Bu rahatsızlığı tedavi etmek için etkili yöntemler arasında kayroprakti tedavisi, dorsal mezoterapi ve antalgic trak tedavi sayılabilir. Çok ilerlemiş olan boyun düzleşmelerinde ise, cerrahi müdahale kaçınılmaz olur.

Kayroprakti tedavisi: Bunun amacı omurgada olan duruş ve hareket bozukluklarını eller yardımıyla düzeltmek ve sinir sistemi üzerinde olan baskılarını azaltmaktır. Böylece ağrıların giderilmesi ve vücudun fonksiyonlarının dengelenmesi sağlanır. Her yaş grubuna uygulanabilir. Hastalarda ilaç ve ameliyat ihtiyacı olmadan, boyunda olan düzleşme ellerle tedavi edilmektedir.

Antalgic trak tedavisi: Bu tedavi kişiye özel uygulanır. Hastanın durumuna göre yatay veya dikey olarak, antalgic trak cihazıyla omurga arasındaki diskler yavaşça açılarak, sinirler üzerindeki baskı azaltılır. Yaş ve esneklik durumuna göre uygulama süreci değişebilmektir. Sorunlu olan bölgede sıvı akışını arttırarak, boyun ağrılarını tedavi eder ve yaşam kalitesini arttırır.

Manuel terapi desteği: Hastalara yapılacak masaj terapisinde, kasları sadece eller kullanılarak gevşetilmekte, kas içinde olan kulunç adı verilen düğümler çözülmekte, kısalan kaslar açılmaktadır. Manuel terapi özel teknikleri olan fizyoterapi sistemidir. Bu uygulamada her hangi bir cihaz kullanılmamaktadır.

Boyun düzleşmesi için tedaviye yardımcı olacak tedbirler nelerdir?

 • Boyun ve kol ağrıları için en iyi tedavi yöntemi egzersizdir. Egzersize başlamadan önce ve sonrasında ısınma ve soğuma dönemlerine dikkat ederek, fizyoterapistin önerdiği egzersizler yapılmalıdır.
 • Ayaktayken normal duruşa dikkat edilmelidir. Baş ve göğüs dik, karın ve kalça bölgesi içerde, duruşunuz hafif önde olmalıdır. Sırt bölgesinin doğal kamburluğu korunmalıdır.
 • Kullanılan alafranga tuvaletin yüksekliği 50 cm kadar olmalıdır. Kenarlarında tutanakların olması kolaylık sağlayacaktır.
 • Sandalyeden öne doğru kayarak kalkılmalı, otururken ayaklar yere değmelidir. Kol desteği olan sandalye tercih edilmelidir.
 • Araçta başın koltuk boyunluğuna yaslanmasına dikkat etmeli, emniyet kemeri bağlanmalıdır. Oturulan koltuğun yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
 • Araç kullanırken rahat olunmalı, direksiyon iki elle kavranmalıdır. Baş ve boynu desteksiz bırakmamak gerekir. Aşağıya fazla eğilmemek gerekir. Gerektiği hallerde bir tabureden destek alarak, işleri halledilmelidir. Mümkünse oturarak işlem yapılmalıdır.
 • Ani sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • İş yaparken eller omuz hizasından daha yukarıya kaldırılmamalı, yüksekte yapılacak işlerde merdiven kullanılmalıdır.
 • Sigara kullanılmamalı, içilen ortama girilmemelidir.
 • Aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir. Kilo fazlalığı olan kişilerin uygun diyet programları uygulaması, tedavi için olumlu bir yaklaşım olacaktır.
 • Giysilerin rahatlığına dikkat edilmeli, banyo sırasında, saç tararken dik durulmalıdır.
 • Yapılan işlerde yorucu etkinliklerden kaçınılmalı, acele davranılmamalıdır.
 • Hapşırma ve öksürme gibi eylemler sırasında boyun desteklenmelidir. Ani ısı değişimlerine engel olunmalıdır. Bu yüzden bulunulan ortamın ısı değişiklikleri ayarlanmalıdır.
 • Boyundaki ağrı baş dönmesi ile birlikte seyrediyorsa, baston kullanılmalıdır.
 • Aynı pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat edilmelidir. Uzun bir süre durulacaksa, yatar pozisyon tercih edilmelidir.
 • Yatarken yan yatılmalı ve boyun desteklenmelidir. Yüz üstü yatılmamalıdır.
 • Hastalar düzenli olarak yüzme sporu ile uğraşmalıdır.
 • Saçlar ıslak olarak bırakılmamalı, boyun ve sırt bölgesi soğuktan korunmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar stresten ve gerginlikten uzak durmaya dikkat edilmelidir.
 • Hava akımının olduğu cereyanlı yerlerden uzak durmak, klima ve vantilatör olan ortamlarda kendini korumak gerekir.

14