Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Kuru İğne Faydaları

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Kuru İğne Faydaları

Kuru İğne Tedavisi (intramusculer stimulation) halen Kanada’da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş olan ameliyatsız ilaçsız bir ağrı tedavisi yöntemi olup ağrılı kas spazmları tedavisi için uygulanır.

Konya kuru iğne tedavisi

İMS tedavisi ya da genel olarak bilinen adıyla kuru iğneleme tedavisi, adı üzerinde herhangi bir ilaç olmaksızın sadece iğne ile kas ve yumuşak dokuların uyarılması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Kullanılan iğneler son derece ince olup, işlem sırasında ağrı hissedilmez. Teknik olarak akupunktura benzer. Ancak kuru iğnelemede, enjeksiyon yerleri akupunktur noktaları değil, ağrılı , hassas ya da tetik noktalardır. Özellikle tetik nokta ve fibromiyalji hastalığının tedavisinde en iyi seçeneklerden biridir. 

Kuru iğne tedavisiKonya Kuru İğne Tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Hem muayene, hem de kuru iğne uygulaması deneyim ve uzmanlık gerektirir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Genellikle haftada 1 seans olarak uygulanır. 

Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Cevapsız veya dirençli durumlarda (% 5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Ancak ilk muayene sırasında bu durum genellikle tespit edilip, tedavi buna göre planlanır.

NASIL YAPILIR?

Tedavide kasılmış ve kısalmış kasa bir iğne batırılarak bu spazm çözülmeye çalışılır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda ağrılı kasılmış ve kısalmış kas demetleri olduğundan çoğu kez, çok sayıda iğneleme yapmak gerekebilir. Tekrarlayan veya kronikleşmiş ağrıda spazmla birlikte fibroz doku gelişimi de varsa iğne sayısının ve iğneleme sıklığının arttırılması gerekir.

Kuru iğneleme tekniği hangi ağrılar için faydalı olur?

Baş ağrıları
Boyun ağrısı
Sırt ağrıları
Donuk omuz (omuzun hareket kısıtlılığı) ve diğer omuz ağrıları
Bel ağrısı
Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği
Ağrılı kas spazmları
Repetitif strain injurileri (Bilgisayar kullanımına bağlı ağrılar)
Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar
Fibromiyaljide kısmen etkilidir
Miyofasiyal ağrı sendromu
Adduktor tendinit (Kasık çekmesi)
Tendinit (el, dirsek, omuz, topuk, kasık)
Diz ağrısı (Kondromalazi patella)
Kalça ağrıları (Adduktor spazm, kapsülit)
Topuk ağrıları
Siyataljiler
Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu
Çene eklemi ağrısı
Whiplash yaralanmaları (Travma sonrası omurga ağrıları)
Disk hastalıkları (bel, boyun, sırt)

Kuruiğne tedavisinin yan etkisi var mıdır?
Kuru iğnetedavisi, YAN ETKİSİ OLMAYAN, tedavi edici ve zararsız bir metottur. İğne,herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu nedenle alerjik durumlar,ilaç etkileşimleri ve yan etki görülmez (Bu yöntem, İMS yöntemi olarak daadlandırılır).
En sık KasRomatizması da denen Miyofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması,iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Bazıtendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında da buyöntem kullanılır.
Bunun dışında, Boyun ve Bel Fıtığında, OmuzAğrıları ve Omuz Periartritte (Adeziv Kapsülit – Donuk Omuz), Omuz İmpingementSendromunda da bazen tek başına, bazen de fizik tedavi ile birlikte, fiziktedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar alınır. Diz veBacak ağrılarında da kullanımı sıktır.


26