Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Lenfödem belirtileri, Lenfödem nedenleri ve tedavisi

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Lenfödem belirtileri, Lenfödem nedenleri ve tedavisi

Vücutta fiziksel deformasyon yol açan lenf ödem diğer hastalıklardan belirgin özellikleri ile ayrılmaktadır. Dolaşım sistemindeki lenfatik sistem içerisinde meydana gelen deformiteler neticesinde protein içeren sıvının dokularda birikmesi sonucunda ortaya çıkan lenf ödem bozukluğu yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Vücutta gerçekleştirdiği deformasyon göz önüne alındığında gerek estetik açıdan gerekse hareket kabiliyetine getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırmak lenf ödem tedavisinde öncelikle ele alınan konudur. Mevcut deformasyonun yanı sıra özellikle yumuşak doku sisteminde nadiren kötü huylu lenfanjiosarkom gelişmesine yol açabilen bu rahatsızlık erken dönemde şişliklerle ile kendisini gösteriyor.

Fil Hastalığı Terapisi Konya

Lenf Ödem Belirtileri

İlk evrede kişinin kendi başına kolayca tespit edemediği lenf ödem hastalığı gerginlik ve ağırlık hissi ile birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde şişkinlik şeklinde ortaya çıkmaktadır. Maalesef bu evrede ihmal edilebilen bu hastalık ilerleyen dönemde geri dönülmesi son derece güç olan bir duruma neden olur. Meydana gelen şişliklere dokunulduğunda derinin ilk safhada geri dönüşün sağlanması hastada bir yere çarpma sonucu ortaya çıktığı düşüncesine sebep olur. Bu nedenle hastalığın tüm belirtilerini gözden geçirmekte büyük yarar bulunuyor;

 • Ciltte kalınlaşma
 • Şişlik
 • Bacak ve kollarda sertleşme
 • Uzuvların çapında artış
 • Fiziksel aktivite sonrasında dokularda kıvam değişimi
 • Hastalığın ikinci döneminde şişliğe baskı yapıldığında çukur oluşması
 • Üçüncü evrede şişliğin sertleşmesi aynı zamanda kalınlaşması
 • Kollarında veya bacaklarında lenfödemi olan insanlar aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirler:
  Kol ya da bacakta başlayan şişme
  Kol veya bacakta ağır bir his
  Güçsüzlük veya esnekliğin azalması
  Yüzük, saat veya kıyafetlerin çok sıkması
  Rahatsızlık veya ağrı
  Sıkı, parlak, sıcak veya kırmızı cilt
  Basınç uygulandığında çukur oluşmayan, sert deri
  Daha kalın cilt
  Portakal kabuğu gibi görünen cilt (küçük girintilerle şişmiş)
  Berrak sıvı sızdıran küçük siğiller veya kabarcıklar

 • Baş-boyun lenfödemi semptomları şunları içerir:
  Gözlerin, yüzün, dudakların, boyun veya çene altındaki alanın şişmesi
  Etkilenen bölgelerden herhangi birinde rahatsızlık veya gerginlik
  Boyun, çene veya omuz hareket zorlukları
  Boyun ve yüz derisinin skarlasması (fibrozis)
  Şişmiş göz kapakları yüzünden azalmış görüş
  Yutma, konuşma veya nefes alma zorluğu
  Yemek yerken ağızdan yutkunma
  Burun tıkanıklığı veya eğer şişme şiddetli ise uzun süreli orta kulak ağrısı

Gibi birçok belirti ile kendini gösteren lenf ödem hastalığı bilinçli olmayı gerektiriyor. Ancak bulguların birçok nedenle karıştırılabilmesi hastalığın erken dönemde yakalanmasını güçleştiren bir faktör ve önemli bir zaman kaybına yol açabilmektedir. Yine ilk dönemde hastanın elbiselerine sığmaması veya her zaman kullandığı ayakkabının aniden sıkmaya başlaması gibi dikkat çekici bulguların genellikle kişide şişmanlamış olabilirim kanısı uyandırması tedavinin gecikmesine yol açan farklı nedenler arasında sayılabilir. Seconder lenfödem ve Primer lenf ödem olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilen bu hastalığa halk arasında fil hastalığı denilmektedir.

Seconder lenf ödem

Lenf nodlarında veya lenfatik damarlarda gerçekleştirilen cerrahi müdahale sonrasında ya da radyoaktif tedavi ile vücutta gelişen enfeksiyon neticesinde ortaya çıkan travmatik deformasyon sonucunda gelişen lenf ödem Seconder lenfödem olarak adlandırılıyor.

Primer lenfödem

Herhangi bir nedene dayanmaksızın doğuştan gelen genetik bozulmalar ve özellikle bacak ve kollarda bulunan lenfatik yapının yeterli düzeyde çalışmaması nedeniyle, ergenlikte ya da yetişkinlik dönemlerinde gelişen lenf ödem ise Primer lenf ödem olarak tanımlanmaktadır. Kesin olarak nedeni bilinmeyen ve doğum sonrasında gelişen kojenital lenfödem yine bu başlık altında değerlendirilen farklı bir lenf ödem çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla rastlanan Primer lenfödem genelde bacak bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenf ödem tedavisi öncelikle fizyoterapi teknikleri ile tedaviye başlamaktadır. Burada amaç ödem içerisinde sıvının boşaltılması yolu ile hastanın fiziksel kısıtlılığının mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmaktır. Çünkü hastanın düşük fiziksel aktivasyonu ödemlerin hızlı bir şekilde artmasına yol açar. Dolayısıyla tıbbi müdahale öncesinde lenf ödem tedavisi ödemlerin içerisinde bulunan sıvının boşaltılması ile başlıyor demek yanlış olmaz. Bu noktada fizyoterapist tarafından gerçekleştirilen masaj teknikleri ile sorunlu bölge içerisinde bulunan lenf sıvısı boşaltılmakta ve hasta yavaş yavaş hareket kabiliyetini kazanır. İkinci aşamada kompresyon şeklinde devam eden tedavide hastanın fiziksel aktivitesinin maksimum düzeyde artışı hedeflenir. Fizik tedaviyi uygulayan uzman tarafından gerçekleştirilen tedavi dışında hastanın kendi başına yapması gerekenler hakkında belirli bir eğitiminin verildiği bu süreçte ikinci aşamayı kompresyon tekniği oluşturuyor.

Lenf Ödem Tedavisinde Kompresyon Tekniği İkinci Basamağı Oluşturuyor

Kompresyon tekniği tedavide basınca dayalı bir aktivite olarak devam eder ve hasta üzerinde sağladığı hareket serbestîsi ile buna bağlı olarak deformasyon bölgelerinde tekrar ödem toplanmasının önüne geçmek tedavinin esasını oluşturmaktadır. Hastanın estetik görünümün bozulmasının dışında ruhsal ve fiziksel semptomların ortaya çıkması ayrıca bünyenin enfeksiyonlara çok daha açık hale gelmesi ile başta depresyon olmak üzere selülit, mantar enfeksiyonları, cilt sorunları lenf ödem hastalığı sonucu meydana gelebilecek diğer bağlantılı komplikasyonlardır. Bu bağlamda lenf ödem hastalığında mevcut deformasyonların giderilmesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon teknikleri tedavinin omurgasını oluşturmaktadır. Hastanın fizyoterapi teknikleri ile tekrar sosyal yaşamı içerisine dönmesi ve fizyoterapist tarafından gerekli yönlendirmeler ile hayatına devam etmesi hasta üzerinde son derece olumlu etkiler yapmaktadır. Bu noktada unutulmaması gereken lenf ödem hastalığının mutlak surette kontrol altında tutulması olacaktır.

konya lenfödem tedavisi

Lenfödem nedenleri 

Lenfödem doğumsal olsa da 35 yaşından sonra ortaya çıkabilir
Lenf kanallarının tıkanmasının birden fazla nedeni vardır. Bazı durumlarda bebek anne karnında gelişirken bu kanallar gelişmeyebilir ve doğuştan bebeğin bir kolu veya bir bacağı bazen iki uzvu da şiş olabilir. Bazı durumlarda ise doğumsal olan şişlikler kendini yıllar sonra gösterebilir. Ender görülse de doğumsal olmasına rağmen bazı hastalarda lenfödem kendini 35 yaşından sonra gösterir. Lenf kanallarındaki tıkanıklık sonradan da edinilebilir. Bunun en sık nedeni kanser nedeni ile kanalların tıkanması veya kanser cerrahisi sırasında lenf topaklarının temizlenmesidir.

Lenfödem tedavisinde düzenli egzersiz çok önemli

Lenfödem tedavisinde uzun dönem başarılı olmak zordur. Bu nedenle doktorun ve hastanın çok yakın olması ve beraber çalışması gereklidir. Lenfödem tedavisinde hastanın egzersiz yapması önemlidir. Bu egzersizler lenf direnajını yani lenf sıvısının koldan veya bacaktan boşaltılmasını kolaylaştırır. Ancak bu hareketler aşırı yorucu olmamalıdır. Günlük aktiviteyi taklit eden egzersizler olmalıdır: Hafif yürüyüş, alışveriş torbası taşımak gibi.

Lenfödem tedavisi: Bandajlama ve lenfödem masajı yapılırKonya Lenf Ödem Tedavisi
Lenfödem tedavisinin en önemli bölümü ise kompresyon tedavisidir. Parmaklardan başlayarak tüm uzvu içine alacak bir bandajlama, lenfödem olan uzvun hacmini azaltacaktır. Bu genellikle konusunda tecrübeli bir fizyoterapist tarafından yapılır. Yine tecrübeli bir fizyoterapistin yapacağı özellikli bir masaj ile bu hacim azaltılabilir. Bandajlama ve masaj ile normalde kapalı olan alternatif lenf kanallarının açılması sağlanır. Hacmin azaltılmasından sonra aralıklı hava basarak çalışan ve lenf sıvısını yukarılara sıvazlanmasını sağlayan özel cihazlar ve kompresyon giysileri tedavinin devamı için oldukça yararlıdır.


19