Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Miyofasiyal ağrı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Miyofasiyal ağrı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Miyofasyal ağrıMiyofasyal Ağrı Tedavisi Konya, ilk kez Travel tarafından tanımlanmış, tetik noktalar ve taut bantlarla karakterize bir bölgesel ağrı sendromudur. Fibrozit, miyofibrozit, miyozit gibi çok farklı isimlerle çeşitli yayınlarda yer alan bu klinik tablo, Uluslararası Ağrı Araştırma Derneği sınıflandırma grubu tarafından miyofasyal ağrı sendromu olarak adlandırılmış ve bir veya birkaç kas grubunda spesifik tetik noktaların varlığı ile karakterize bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Toplumda görülme sıklığı konusunda, çok geniş hasta grubu taramaları yoktur. Yapılan çalışmalarda, 30-50 yaş arası en sık ve semptomatik, kadınlarda daha fazla ve ileri yaşlarda ağrıdan çok sertlik ve hareket kısıtlılığının ön planda olduğu belirtilmiştir.

Konya Miyofasial ağrı sendromu tedavisi

Etyolojisinde çok kesin bilgiler olmamasına karşın tetik noktaların oluşumu, aktif hale gelmesi ve ağrı oluşum nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Kas-iskelet sistemi yaralanmaları, kaslara akut ve aşırı yüklenme, genetik etkenler, yorgunluk ve stres gibi nedenlerin tetik noktaların oluşumunda önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir. Çeşitli nedenlerle oluşmuş birçok tetik nokta latent olarak yıllarca kalabilir. Bu latent tetik noktaları aktive ederek ağrıyı ortaya çıkaracak faktörlerin etkisi ile klinik tablo belirgin hale gelebilir. Ağrıyı ortaya çıkaran faktörler arasında; kısa bacak, küçük hemipelvis ve kısa üst ekstremite gibi yapısal bozukluklar, kötü postür, uzamış hareketsizlik, B-vitamin/folik asit/ mineral eksiklikleri, metabolik ve endokrin bozukluklar, çeşitli enfeksiyonlar ve psikososyal etkenler sayılabilir.
Tetik noktalardan kalkan uyarılar santral sinir sistemini sürekli uyararak lokal ve/veya yansıyan ağrı ile birlikte ek fenomenleri ortaya çıkarmaktadır. Ağrının başlamasına neden olan noktaların tetik nokta olarak adlandırılması, saptanan tetik nokta uyarıldığında ağrının dermotomal veya segmental uyum olmadan farklı bir alanda hissedilmesinden dolayıdır. Bu olay bir silahın tetiği çekildiğinde etkisinin hedef alanda belirmesine benzetilerek, tetik nokta ile ağrı hissedilen alanın farklı yerler olduğu vurgulanmıştır. 

Miyofasyal Ağrı Sendromlu hastaların ağrı yakınmaları, hafif acıma hissi ile şiddetli zonklama, sızlama ve yanma arasında değişen şiddet ve nitelikte olabilir. Ağrı sürekli veya periyodik olabilir. Israrlı, düşkün bırakan ve sınırlı bir ağrıdır. Ağrılı alanın genişliği varolan aktif tetik noktaların sayısı ve hassasiyetine bağlı olarak değişir. Bazen hastalar ağrı alanını lokalize etmekte zorlanacak kadar geniş ve yaygın bir alan tarif ederler. Ağrı yakınması dışında hareketlerde kısıtlılık ve genel bir yorgunluk yakınması vardır. Tanımlanan ağrılar segmental ve dermotomal yayılıma uygun olmadığından ve bazen çok şiddetli olarak bir visseral ağrıyı taklit edebileceğinden hem hastayı hem de hekimi yanıltabilir. Tetik noktalar en sık olarak servikal ve lomber bölgede olmak üzere vücuttaki herhangi bir kas grubunda ortaya çıkabilir. 
Aktif veya latent tipte olabilir. Aktif tetik noktalar spontan ağrı nedeni olup hastayı hekime götürür. Latent tetik noktalar çok daha fazla oranda olup uzun yıllar sessiz ve aseptomatik kalabilir. Ancak bu noktaları aktif hale getirecek bir travma ile semptomatik hale gelerek spontan ağrı nedeni olur. Hem aktif hem de latent tetik noktalar muayene sırasında palpe edilebilir ve palpasyonu ağrılıdır. 

Miyofasial ağrıların sebepleri nelerdir ?

Genetik faktörler, aşırı yorgunluk, tekrarlayan hareketler, iş kazaları, boyun ve bel fıtıkları, mesleki ve ailevi tatminsizlikler, kötü çalışma koşulları miyofasial ağrıların en önemli sebepleridir. 

Bacaklardan birinde kısalık, kötü duruş, uzun süre hareketsiz kalma, uzun süren yatak istirahatları, B vitamini eksiklikleri, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve selenyum gibi mineral eksiklikleri, hipoglisemi, hipotiroidi, östrojen eksikliği, viral enfeksiyonlar, psikolojik ve sosyal problemler miyofasial ağrıların diğer sebepleridir. 

Miyofasial ağrılarda hastanın şikayetleri nelerdir ?

Miyofasial ağrı sendromlu hastalarda kaslarda ağrı, tutukluk ve hassasiyetin yanında, sıkışma ve yanma hissi vardır. Eklem hareket açıklığında hafif bir kısıtlanma ve yorgunluk vardır. Çoğu zaman hastalar kas tutukluğundan değil baş ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı, göğüs ağrısı, bel ağrısı, siyatik ve omuz ağrısı gibi değişik ağrılardan yakınırlar. Ağrılar hafif veya bazen çok şiddetli olabilir. Ağrı hayatı tehdit etmemekle birlikte hayat kalitesini oldukça düşürür. Ağrılar, ilgili kas ve tetik noktalar ile ilgili olmayan yerlere yayılım gösterirler. 

Miyofasial ağrı sendromları nasıl teşhis edilir ? 

Miyofasial ağrı sendromlarında öykü ve fizik muayene tanı koydurucudur. Sebepleri ortaya koymak ve ayırıcı teşhis için laboratuvar ve radyolojik tetkikler gerekebilir. 

Miyofasial ağrı sendromları nasıl tedavi edilir ?

Germe egzersizleri miyofasial ağrılardaki tetik noktaları kısmen inaktive edebilir. Fizik tedavi teknikleri ile blokaj koyma ve tetik noktaların hafifletimesi ile birlikte verilecek egzersiz programı oldukça faydalıdır. Etilklorür spreyleri ile spreyleme ve germe egzersizlerinin birlikte uygulanması daha iyi sonuç verir.

Tetik nokta enjeksiyonları en etkili tedavidir. Tetik nokta enjeksiyonlarının birkaç kez tekrarlanması gerekebilir. 

Ayrıca masaj, aktif ve pasif hareketler, analjezikler, kas gevşeticiler, antidepresanlar kullanılabilir. 

Ayrıca biofeedback, akupunktur, TENS ve diğer fizik tedavi uygulamaları oldukça faydalıdır. 


16