Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Osteopati Nedir? Osteopati ile yapılan terapiler

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Osteopati Nedir? Osteopati ile yapılan terapiler

Doğal tedavi yöntemleri arasında kabul edilen osteopati terapi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan ve son yıllarda hayli revaçta bir uygulama. Uygulamanın herhangi bir tıbbi ilaç tarzında müdahaleye ihtiyaç duymaması ve bu yöntem de tamamen ellerin kullanılması ve doğal bir tedavi şekli olması osteopati terapinin tercih edilmesindeki sebeplerinin başında geliyor.Osteopati terapi konya

İlk defa Amerikalı Doktor Andrew Taylor STİİL tarafından geliştirilen bu yöntem vücutta gelişen ve sebebi belirlenemeyen ağrıların tam olarak kaynağının bulunarak direkt olarak tedavinin bu alana yönlendirilmesi prensibine dayanıyor. Sözgelimi ellerde ve ayaklarda meydana gelen ağrıların kaynağı omurilik sistemindeki bir takım anomaliler olabilir. Dolayısıyla hasta el ve ayaklarında gelişen bu ağrıların tam olarak nereden kaynaklandığını tespit edemez ve genellikle ağrının yaşandığı noktada bir sorun olduğu düşünür. Burada osteopati bilimi devreye girer ve omurilik sistemi üzerinde meydana gelen bir takım hassasiyetleri tespit eden osteopat hastanın durumuna göre yumuşak veya sert şekilde dokunuşlarla ritmik bozulmaları gidermeye çalışır.

Osteopati Terapi Teşhis Ve Tedavi Yöntemi Olarak Kabul Ediliyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen osteopati terapi ülkemizde yeni gelişmesine rağmen başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde oldukça rağbet gören bir uygulama. Sonuç itibariyle terapi sırasında hiçbir ilaç kullanılmaması ve bu yöntemi kullanarak tedaviden başarılı sonuçlar alınması hasta açısından oldukça avantajlı bir durumu meydana getiriyor. Bu bağlamda osteopati terapi nedir? Sorusunun tam olarak karşılığı osteopat tarafından gerçekleştirilen sürecin yan etkisi bulunmayan ve ellerle tespit edilen ağrı kaynağına yapılan müdahale olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üç bölümde ele alınan osteopati terapi;

 • Kraniosakral sistem
 • Paryetal sistem
 • visseral sistem

Bölgelerinde ortaya çıkan olumsuzlukların belirli seanslara yayılan tedavisini hedefler. Her üç sistem üzerinde gerekli metodik uygulamaları gerçekleştiren osteopati, diğer tıp alanları ile işbirliği halinde tedavi yolunu izlemektedir.

Holistik düşünce çerçevesinde gelişen ve bütüncül bakış açısıyla desteklenmiş osteopati terapi vücut ağrılarında oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Anatomik yapının vücut üzerindeki sinyalizasyon bozukluklarının etkisinde gelişen fonksiyonel aksamaların ritmik düzenlemelerini tedavi eden osteopati bilimi fizyoterapinin alt dallarından birini oluşturmaktadır. Fizyoterapi metoduna oldukça yakın bir uygulama şekli olan osteopati terapi tıpkı manuel terapi gibi bu alanda ortaya çıkan terapi ihtiyacına cevap vermek üzere geliştirilmiştir.

Unutulmaması gereken hangi sebeple olursa olsun mevcut ağrıların osteopati yöntemi ile giderilebilmesi için kişinin altta yatan tıbbi rahatsızlığının bulunmamasıdır. Birkaç örnekleme yapmak gerekirse; kardiyovasküler bir hastalık veya diyabet neticesinde ortaya çıkan semptomların sadece osteopatik terapi yöntemiyle giderilmesinin mümkün olmadığı ve kalp damar hastalıkları ile diyabet tedavisinde dahiliye uzmanı tarafından tedavi edilmeksizin sadece bu yönteme dayalı bir tedavinin mümkün olmadığıdır. Dolayısıyla öncelik mevcut rahatsızlığın tıbbi metodoloji ile giderilmesini sağlamak olacaktır. Gerekli incelemeler ardından söz konusu ağrılara yol açacak bir sebebin bulunmaması ve konunun uzmanı tarafından uygun görülmesi halinde ostepati terapi metoduna başvurmak izlenecek en akıllıca yoldur.

Osteopati Terapi Hangi Hastalıklarda İyi Geliyor?

Çok sayıda hastalık ve bu hastalıklara bağlı olarak gelişen problemler ostepati tarafından tedavi edilebilmektedir.

 1. Felç
 2. Omurilik yaralanmaları
 3. Eklem ağrıları
 4. Ankilozan spondilit
 5. Sinir yaralanmaları
 6. Tendon hasarı
 7. İzometrik relaksasyon
 8. lomber ve servikal ağrı sendromları
 9. Kas spazmı ve kas hastalıkları
 10. Yumuşak doku romatizması
 11. Ankilozan spondilit
 12. Pulmoner sorunlar
 13. Cerrahi sonrasında ortaya çıkan hissiyat ve fonksiyon kaybının telafi edilmesi
 14. Obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklar sonrası görülen semptomlar
 15. Sebebi bulunamayan baş ağrıları veya bel ağrıları
 16. Denge ve koordinasyon problemleri

Gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde mevcut tıbbi tedaviye ek olarak veya şartların uygun bulunması durumunda osteopati terapi yalnız başına uygulanabilen modern bir yöntemdir. Sadece Fizyoterapistler tarafından eğitimli kişiler uygulamaktadır!


31