Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Parkinson Hastalığı ve Parkinson Fizik Tedavisi

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Parkinson Hastalığı ve Parkinson Fizik Tedavisi

Bir diğer adı ile titrek felç denilen Parkinson hastalığı, vücudumuzun hareketlerini kontrol eden beynin bölgeleri arasında mesajlar iletmeye yarayan ve dopamin maddesini üretmekte olan hücrelerde kayıp yaşanması ile ortaya çıkmakta olan nörolojik bir rahatsızlıktır. Çok önemli bu maddenin eksikliğinde vücut hareketlerinde koordinasyon sağlanamadığı için hasta kaslarına hâkim olamaz.

Parkinson hastalığı KonyaKoordinasyon sorunu yaşayan hasta yürümekte güçlük çeker ve dengesinde kayıplar görülür. İlk zamanlarda küçük adımlar atabilen hasta, zamanla günlük işlerini dahi yapamayacak hale gelir. Parkinson hastalığının nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak genel anlamda kafaya alınan sert darbeler, dopamin üreten hücrelerin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle genelde boksörlük gibi darbe alınma ihtimali olan meslekler hastalığın nedeni olarak gösterilebilmektedir.

Yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen Parkinson hastalığı, 10 yıl gibi bir süre boyunca ilerler. Parkinson hastalığı ölümcül değildir ve felce de neden olmaz. İlk zamanlarda çok az belirtiler görülürken, zamanla belirtiler bütün vücuda yayılır. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve belirtileri her hastada farklı şiddette görülür. Parkinson hastalığının özellikle erkeklerde görüldüğü bilinmektedir.

Tedavi Süreci

Parkinson hastalığında uygulanan tedavinin temel amacı hastanın kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamaktır. Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Buna ek olarak da evde fizik tedavi uygulaması hastalığın ilerlemesini büyük oranda durdurarak iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Çok ilerleyen Parkinson hastalığının tedavisi için ilk tercih edilecek yöntem fizik tedavidir.

Hastaya uygun fizik tedavi programı ile parkinson hastalığı için bir çok çalışma yapılabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde iyi değerlendirme ve doğru egzersizler hastayı oldukça iyi duruma getirmektedir.

Parkinson Hastalığı İle Fizyoterapist Çalışması

Parkinson hastalığı için fizyoterapistler, güçlendirme egzersizlerinden daha ziyade koordinasyon ve denge egzersizlerini uygulamaktadır. Çok tekrarlı olarak kolaydan zora doğru yapılan tedaviler ile hastaların günlük yaşantılarını daha kolay bir hale gelmesi mümkün.

Fizik tedavi programlarımızın olmazsa olmazlarından biri de yürüme eğitimidir. Fizyoterapistlerimiz eşliğinde yapılan çapraz yürüme, yan yürüme, asker yürüyüşü gibi çalışmalar sunan firmamız, hastaların dengesini sağlamasına yardımcı olur.


29