Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Sülük Nedir, Sülük Tedavisi Faydaları

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Sülük Nedir, Sülük Tedavisi Faydaları

Sülük denilince akla ilk gelen yapışkan türde olan yumuşakça grubundaki bu hayvanların kan emici nitelikte olmalarıdır. Sülükler bu yönleriyle bırakıldığı vücut alanında kan pıhtılaşmasını engellediği için tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa koruyucu etki göstermektedir.

Sülük Tedavisi Konya

Tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil emilirken vücuda verilen salgıdadır. Bu salgı başlıca Hirudin ve Calin maddelerini barındırır ve bu maddeler kanın :

- pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan),

- oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik),

- ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal),

- mikrop öldürücü (antibakteriyel),

- tansiyon dengeleyici (antihipertansif),

- kas gevşetici (miyorelaksan),

- bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modülatör),

- stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir.

Sülüğün, antik Mısır döneminden beri yapılan bir tedavi şekli olduğu bilinmektedir, 1800’lü yıllarda Osmanlı’da uygulanan bu tedavi yönteminin 2000’li yılların başından itibaren ABD’deki hastane ve kliniklerde ve Avrupa’daki birçok ülkede uygulandığını bilmekteyiz.

Konya Sülük Tedavisi

Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, kalp ve damar hastalıkları, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, kolesterol, yüksek tansiyon, felç, kısmi felç, sivilce, çıban, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroid’de, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında,bazı işitme kayıplarında, migren, sinüzit ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troid’e bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, meniere hastalığında, iktidarsızlık, cinsel güç arttırıcı etki (afrodizyak), üreme organı rahatsızlıkları, kısırlık, hemoroid (basur) gibi hastalıklarda başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, kangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda birkaç defa belirli noktalardan yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.
Hasta ve yara şekilleri ne olursa olsun Tıbbi Sülükler doğal iç güdüleri ve vücutlarında barındırdıkları enzimleri birleştirerek uyguladıkları tedavilerde aklınıza gelebilecek bir çok vakada başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

Sülük tedavisinin sağlığa olan faydaları
Diyabet komplikasyonlarını tedavi eder: Diyabetin ilerlemesi damarlardaki kanın akışının etki edebilmekte ve bu da el ve ayak parmaklarındaki kan akışını kısıtlayabilmektedir. Kan akımının büyük ölçüde kısıtlanması dokuların önlemesine neden olabilir. Diyabetli kişilerde amputasyon yaşanması bununla ilişkilidir. Diyabet komplikasyonları nedeniyle uzuv kaybetme dünyada çapınca milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Bu süreci durdurmak için en etkili yol ise kan pıhtılaşması riski olmadan etkilenen dokulara kan dolaşımını artırmaktır. Araştırmacılar ise, sülük tedavisinin bunda büyük yardımı olabileceğini vurgulamaktadır.

Kardiyovasküler hastalıklara iyi gelir: Kardiyovasküler hastalıklar, özellikle atardamar, normal damar ve kalp ile ilgili kardiyovasküler sistemin çalışmasına etkisi olan bozuklukların bir grubunu ifade etmektedir. Sülük tedavisi ise genellikle vücuttaki kan dolaşımını artırmak ve geliştirmek için uygulanır. Sülüklerin tükürüğü, bağ dokusundaki hiperaljezi veya geliştirilmiş ağrı duyarlılığını kan dolaşımı ile geliştirebilmektedir. Bu tükürük doğal bir kan sulandırıcı olarak çalışmakta ve kan pıhtılaşması sonucu oluşan hastalıkları tedavi edebilmektedir.

Küçük kanamaları durdurur: Cerrahi operasyon sonucunda bazı yan etkiler yaşanabilmektedir. Bazı durumlarda insanlar küçük kan damarlarında meydana gelen kanamalarla karşılaşabilmektedir. Sülük tedavisi ameliyat sonrası sağlıklı dokuları korumasa da yardımcı olabilmektedir. Cerrahi çalışma sonucu çıkan kanı sülükler emmektedir. Tükürüğü ise kan inceltici olarak çalışarak kan akışını destekleyip ödem oluşumunu azaltmaktadır.
 
Kanserle mücadele eder: Bilim adamları sayısız proteaz inhibitörleri, antikoagülan ve sülük tükürüğünde bulunan diğer elementlerin karışımların kanser ilaçları olarak görülebileceğine inanmaktadır. Bir çalışmaya göre, sülük tükürüğünde prostat kanseri, akciğer kanseri, melanom ve meme kanserinin ortaya çıkmasını önleyebilen bir bileşik olan ghilanten maddesini içerdiği bulunmuştur. Tıbbi amaçlar için kullanılan sülük tükürüğü bezleri de hirudin olarak bilinen bir peptid ile birlikte gelir. Peptid anti kanser özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. Avrupa patentli bir araştırma, sentetik olarak yapılmış hirudin enjeksiyonun lösemi, lenfoma, sarkoma, akciğer kanseri, kolorektal kanser ve idrar kesesi kanseri gibi farklı tümör hücrelerinin ortaya çıkışını bloke etme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

Enfeksiyonlarla mücadele eder: Her yıl daha da artan bulaşıcı hastalıklar antibiyotiklerin satışını artırmaktadır. Bu ilaçlar etkili olsa da, belli dezavantajları ile birlikte gelmektedir. Bu durumda, sülük tedavisi devreye girebilmektedir. Sülükler bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonları önleyebilmektedir. Bu antibakteriyel etkileri sayesinde insanların enfeksiyonlardan kurtulduğuna dair araştırmalar da bulunmaktadır. 13 yıl önce yapılan bir çalışmaya göre, sülük tedavisi tehlike altındaki hücreleri enfeksiyonlardan koruyabilecek antimikrobiyal ve nöro-sinyalizasyon peptidler içermektedir.

Osteoartrit ağrılarını hafifletir: Dizlerde osteoartrit yaşayan bireylerin sülük tedavisi sonrası daha iyi hissettiği doğrulanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, bilim adamları osteoartrit ile ilgili sertlik ve her türlü ağrıyı hafifletmek için sülük tedavisinin işe yaradığını söylemektedir. Tedavi sonunda, hassasiyet, sertlik ve ağrı gibi belirtilerin azaldığına dair sonuçlara varılmıştır. Sonuç olarak sülük tedavisinin dizlerde görünen osteoartrit belirtileri için etkili bir tedavi yöntemi olarak hizmet edebileceğine ikna olunmuştur. 
 
Saç dökülmelerine iyi gelir: Sülük tedavisi saçların döküldüğü bölgelere uygulandığında zamanla artan kan dolaşımı nedeniyle saçların büyümesini teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Kan dolaşımının artışı saç köklerini daha güçlü hale getirmektedir. Mantar enfeksiyonları ya da kepeğin neden olduğu alopesi olan kişilerde antibakteriyel olarak çalışan sülük enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kulak ve işitme problemlerine iyi gelir: Kulak ve işitme sorunu genellikle bir enfeksiyon ya da damar sorun nedeniyle oluşur. İşte bu durumda, sülük tedavisi faydalı olabilmektedir. İlk olarak, sülükler duyarsız alana bir anestezik enzim sağlamaktadır ve sonrasında kan pıhtılaşmasını önlemektedir. Kan damarlarındaki dolaşımın iyileştirilmesi oldukça faydalıdır. Antibakteriyel enzimler ise kulak sorununa neden olan bakterileri öldürmek için çalışmaktadır. Bu antibakteriyel ajanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek daha fazla enfeksiyon yaşanmasını da engellemektedir.

Endometriozis tedavisine destek olur: Sülük tedavisinin endometriozis yaşayan kadınlar için yararlı olabileceği tespit edilmiştir. Sülüklerin tükürüğü kan pıhtılarına neden olan kanın pıhtılaşmasını önlemek için etkili olan enzimler açısından zengindir. Bu enzimler rahim içindeki kanın normal şekilde akışını desteklemek için toksinleri temizler. Ayrıca, sülük tükürüğünde bulunan anti inflamatuar enzimler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. İnflamasyon ortadan kalktığında kan serbestçe akabilmektedir.

Göz hastalıklarına iyi gelir: Sülük tedavisinin etkili olabildiği başka bir alan ise göz iltihabıdır. Gözü etkileyen ciddi inflamatuar hastalıkların bazıları korioretinit, keratit, konjunktivit sklera şeklinde sıralanabilmektedir. Sülük tedavisi sırasında, kandaki iltihap dışarıdan emilmektedir. Sülük tükürüğünde bulunan hirudin ise hastada canlılık ve yenilenen enerjinin hissedilmesine yardımcı olmaktadır. Temelde, kanı temizlediği için ağrı kesici olarak da çalışmaktadır. Yüzyıllar boyunca, sülük tedavisi göz hastalıklarına bir çare olarak kullanılmıştır. Gerçek açıklamalar olmamasına rağmen daha ziyade gözlemler bulunmaktadır.

Böbrek sağlığını destekler: Hipertansiyon, gut, bel ağrısı, taşlar böbreklerdeki asitler ve toksinlerin ilaçla yok edilemez boyuta gelmesiyle oluşmaktadır. Stres, kötü beslenme, kirlilik ve aşırı iş yükü ise böbrekleri sağlık açısından oldukça zayıflamaktadır. Sülük tedavisi ise optimal düzeyde organların işleyişini geliştirmek için vücudu temizlemeye yardımcı olarak organların sağlığını korumaktadır.

Ağız sağlığına yardımcı olur: Sülüklerin dil üstüne uygulanması durumunda dilin şişmesi ile ilgili yaşanan havayolu tıkanması gibi bazı ciddi sağlık komplikasyonlarına iyi geldiğine dair bazı iddialar bulunmaktadır. Sülükler apse oluşturan iltihap ve diş eti hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.


22