Konya Manuel Terapi ve Fizik Tedavi

Varis belirtileri, Varis nedenleri ve tedavisi

Uyarı! Öncelikle sitemizdeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık yoktur? Hasta Vardır! ilkesince uzman tarafından değerlendirilme yapılmadan, bir tedavi yapılması doğru değildir. Buna göre sitede bulunan iletişim bilgilerini kullanarak detaylı ve doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Varis belirtileri, Varis nedenleri ve tedavisi

Varis kadınlarda daha çok rastlanır ve hem estetik hem de sağlık açısından bizleri üzen bir hastalıktır. İlerleyici olduğu durumlarda oldukça fazla semptom göstermektedir.

Varis nedir? Konya Varis Tedavisi
Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.

Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Kadınların, hamilelik ve period dönemlerinde varislerle ilgili şikayetleri artar.

Damarlarımızda varis olduğunu nasıl anlarız?
Çapı 1 ile 3 mm. arasında olan varisler birinci derece varislerdir. Birinci derece varisler hastaya zarar vermez ve cilt dışından belli olmaz. Birinci derece kılcal varislerde ağrı ve sızı çok az olur. Kılcal varislerde daha çok görüntü problemi olur. Hastalarda bunla ilgili yakınma varsa tedavi edilir.
İkinci derece varislerde damarın çapı 4-5 milimetrenin üzerine çıkar. İkinci derece varisler dışarıdan çok kolay fark edilir. Daha şiddetli ağrı ve yakınmalara neden olurlar.
Üçüncü derece varislerde bacakta şişme başlar. Hastanın sağ bacak çapı 20 cm. ise sol bacak çapı 25 santimetreye çıkabilir. Üçüncü derece varislerde ağrı şikayeti daha yoğun görülür. Ayakkabı giyememe sıkıntısı başlar.
Dördüncü derece varislerde ayak bileği çevresinde siyaha yakın renk değişiklikleri görülür.
Beşinci derece varis altıncı derece varis ile dördüncü derece varis arasında bir yerdedir.
Altıncı dereceye gelmiş varisler ayak bileğinde yaralara sebep olur.
En basit varisler kılcal varislerdir. En ciddi varisler ise ayak bileği çevresinde yaraya neden olan varislerdir.

Varisi olanlar nelere dikkat etmeli?

  • Sıcak damarları genişlettiği için aşırı sıcaklar varisli hastalara iyi gelmez. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.
  • Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
  • Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
  • Düzenli yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi gelir.
  • Dolaşım bozukluklarına neden olduğu için dar kot pantolon giymeyin.
  • Kilo varisin artmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. Kilo almamak için Akdeniz tipi beslenme ile hafif bir diyet yapılabilirsiniz. İdeal kilosunu koruyan varis hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat eder.
  • Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayaklar hafif yüksekte yatmak hastaları rahatlatır.

Oluşum Nedenleri
Arterler, kalpten diğer organ ve dokulara kan taşınmasını sağlamaktadır. Damarlar, vücuttaki organ ve dokulara dağıtılan kanlardan arta kalanları tekrardan kalbe ulaştırır ve bu şekilde kan dolaşım döngüsü gerçekleşmiş olur. Kanın, kalbe dönüşü sırasında, bacaklardaki damarlar yer çekimine karşı koyarak çalışmak durumunda kalmaktadır. Kas kasılmaları, alt bacaklarda pompa olarak hareket etmektedir ve elastik damarlar, kalbe kan dönüşümü işlemine yardımcı olmaktadır. Bu damarlardaki küçük kapakçıkların açılması ile kanın geri hareketi durdurulur ve damarlar, kan geçişini sağlamak için açılır. Bu şekilde damarlarda genişleme olur ve varis ortaya çıkar.
Bunlara ek olarak, diğer bazı nedenler de varis oluşumuna sebep olabilmektedir. Yaş ve hamilelik gibi bazı faktörler varis oluşmasına sebep olmaktadır.

Yaş: Özellikle yaş ilerledikçe damarlar elastikliğini kaybetmektedir. Bu nedenle damarların içinde yer alan kapakçıklar zayıflamaktadır. Bu sebeple kan temizlenmek üzere kalbe ulaşamaz. Böylece, damarlar içinde bulunan kan haznesi ve damarlar genişleyerek varis oluşmasına sebep olmaktadır. Damarların rengi mavi olarak gözlenir. Bunun nedeni, damar içinde bir miktar deoksijene (kalp tarafından temizlenememiş, yeterli miktarda oksijen içermeyen kan) kan bulunmasıdır.

Hamilelik: Bazı hamile kadınlarda varis gözlenebilmektedir. Hamilelik, vücuttaki kan hacminin artmasına sebep olmakta fakat, pelvisten (karın bölgesi) alt bacaklara doğru kan akışını azaltmaktadır. Bu dolaşım, fetüsün büyümesinin desteklenmesi amacı ile değişime uğramaktadır. Fakat bu durumun varis sorunu gibi bir de yan etkisi bulunmaktadır. Varis, hamileliğin ilk aşamasında gelişebileceği gibi, hamilelik ilerledikçe daha da kötüye gidebilmektedir. Çünkü, anne karnındaki bebek büyüdükçe, bacaklardaki damarlar üzerinde baskı uygulamaktadır. Bunun dışında hamilelik sürecinde değişen hormon seviyeleri de varis oluşumuna sebep olabilmektedir. Gebelikte yaşanan varisi ilaç ile tedavi etmeye ihtiyaç yoktur. Çünkü doğumdan üç ay sonra varisler kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Varisin Belirtileri
Variste genellikle ağrı ve sızı yaşanmamaktadır. Fakat, varisin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Damarlarda mavi ya da mor renk oluşumu,
Bacaklardaki damarlarda bükülmüş kablo gibi görünüm ve şişkinlik.
Varisin ağrılı belirtileri ise şu şekildedir;
Bacaklarda ağrı ve sızı,
Bacaklarda yanma, zonklama, kas ağrıları ve alt bacaklarda şişme,
Uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra kötüleşen ağrılar,
Damarların birinde ya da birçoğunda kaşıntı yaşanması.
Ayak bileğine yakın bölgelerde cilt üzerinde yaralar oluşması.


Varis tedavisi nasıl yapılır?
Varis tedavisinde yıllardır kullanılan varis çorapları hala tedavi edici... Ailesinde varis bulunan ya da yukarıda belirtilen risk faktörlerini taşıyan kişilerin en azından koruyucu düzeyde, düşük basınçlı varis çorabını günlük yaşamlarında kullanmaları tavsiye edilir. (Sabah yataktan kalkmadan, ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli ve bu konumdayken çoraplar giyilmeli. Ancak yatarken çıkarılmalı.)

Varis tedavisinde çok değişik yöntemler bulunuyor. Artık yara oluşmuş olgularda tedavi çok karmaşıktır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, özellikle ailesel yatkınlık olan hastalarda yeniden varis oluşumu görülebilir.

Son yıllarda lazer yöntemi ile varis tedavisinde büyük gelişmeler kaydediliyor.

Varisler tedavi edilmezse başka sorunlara yol açar mı?
Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.

Korunma Genel olarak, normal kilonuzu korumakla ve uzun süreli ayakta durmaktan sakınarak varis gelişme riskini azaltabilirsiniz. Ancak maalesef, ailenizde varis varsa bu önlemler de varis gelişmesini engellemeyebilir. Eğer sizde varis gelişmişse, şikayetlerinizin artmasını engellemek için, düzenli olarak uzanarak veya ayaklarınız kalp hizasının yukarısında olacak şekilde oturarak ksmen önlem alabilirsiniz. Bazı hekimler, destekleyici varis çorapları veya daha özel olan yürürken bacaklarınıza masaj yapan çorapalr giymenin faydalı olacağını önermektedirler. Bu tür masaj yapan varis çorapalrı yüzeyel venlerdeki kan akımını kolaylaştırarak şişmeleri önlerler.
 

Tedavi Çoğu varis hastasının şikayetleri hafif derecededir ve düzenli olarak ayaklarını yukarı kaldırıp dinlenerek veya varis çorapları kullanarak ya da skleroterapi denilen yöntemle tedavi edilebilirler. Skleroterapide, etkilenen venin içerisine, veni harap ederek kan akımını tamamen ortadan kaldıran bir madde verilir. Şiddetli venöz yetmezliği olan hastalarda (özellikle sıklıkla pıhtı gelişenler ve damar civarındaki deride yaralar oluşanlar) damarın bağlanması gerekebilir. Bu cerrahi bir işlemdir. Diğer bir cerrahi işlem de flebektomi adı verilen prosedürdür: bu işlem damarın bağlanmasına benzer bir yöntem olmakla birlikte daha az girişim gerektirir. Daha yeni bir yöntem olan lazer tedavisi ise genelde sadece hafif şiddetteki hastalarda kullanılır. Hafif olgularda tedaviye skleroterapi ile başlanması önerilebilir, ancak bu yöntem her zaman kalıcı bir çözüm getirmez. Cerrahi tedaviler daha kalıcı yöntemler olmakla birlikte iz kalmasına neden olurlar ve yeni varis venleri oluşabilir.


18